Zawias do bram

Montaż bramy wymaga użycia odpowiednich elementów pomocniczych. Dotyczy to zarówno bram przesuwnych, jak i dwuskrzydłowych. W przypadku tych ostatnich potrzebny jest m.in. kulkowy zawias do bram, który przykręca się kilkoma śrubami albo dospawa do dostarczanego w zestawie słupka ogrodzeniowego. Z kolei na zawiasie mocowana jest rama.
Zawias kulkowy pozwala ustawić odległość skrzydła od palika (płytki mocującej). Do regulowania pozycji ramy względem palika służą – w zależności od wersji – imbusowa albo gwiazdkowa śruba ustalająca i nakrętki, które dokręca się lub odkręca na gwintowanym trzpieniu.
Długość trzpienia wyznacza dopuszczalny zakres regulacji. Kąt otwarcia takiego zawiasu wynosi 180 stopni i jest ograniczany płytką mocującą oraz – ewentualnie – metalowymi wstawkami na ramie, które zapobiegają otwarciu skrzydła poza linię ogrodzenia, czyli na zewnątrz.
Przed zakupem warto sprawdzić nośność zawiasu. Choć jest to mocny i solidnie wykonany wyrób stalowy, to jednak ma ograniczoną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Każda brama stanowi obciążenie od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów. Nośność zawiasu idzie w parze jego rozmiarem.
Oferowany przez firmę Siat-Max zawias do bram powstaje ze stali cynkowanej galwanicznie. Elektroliza zapewnia mu dużą odporność na korozję i jednocześnie nadaje bardzo elegancki wygląd (gładka i lśniąca powłoka w kolorze metalicznym).