Obejma narożna

Ogrodzenia nie przebiegają tylko w linii prostej. W pewnym momencie się załamują, co wynika z kształtu i rozmiarów działki. Co prawda można ogrodzić tylko wybrane boki posesji, ale wówczas poczucie bezpieczeństwa jest jakby mniejsze. Poza tym takie rozwiązanie nie jest do końca estetyczne.
W sytuacji, gdy musimy połączyć przęsła ustawione do siebie prostopadle, sprawdzi się obejma narożna. Wówczas będziemy mogli zamontować panele stykające się ze sobą pod kątem prostym.
Wbrew pozorom takie połączenie nie występują tylko tam, gdzie zmienia się przebieg granicy posesji. Również na prostej linii może wystąpić konieczność zastosowania obejmy narożnej.
Świetny przykład to słup linii energetycznej, miejsce na śmietnik czy skrzynka z licznikiem gazu. Obiekty te są najczęściej zlokalizowane od strony frontowej, przy granicy działki (ułatwia to pracę odpowiednim służbom). Wówczas należy tak zmienić przebieg ogrodzenia, by ominąć przeszkody. Konieczna będzie zatem obejma narożna.
Standardowo wykonywana jest ona ze stali o grubości 2,5 mm oraz szerokości 25 mm. Elementy mają rozmiary kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych (począwszy od 4 na 6 cm,a skończywszy na 10 na 10 cm). Wyrób jest cynkowany galwanicznie i ? w droższej wersji ? malowany farbą poliestrową metodą proszkową.