Zapinka 1/2 – hit do mocowania paneli do bramy

Do największych zalet ogrodzenia panelowego należy prosty i stosunkowo łatwy montaż bez specjalistycznego sprzętu. Wystarczą podstawowe narzędzia typu śrubokręt, wkrętak lub wkrętarka i wprawione ręce, by w miarę szybko postawić estetyczny płot.
O ile panele między słupkami montować można do czoła lub na obejmę, tak mocowanie paneli do bramy odbywa się w tym pierwszym trybie. Służy do tego zapinka 1/2. Co to takiego?

To fachowy termin określający kawałek stalowej, odpowiednio wyprofilowanej blaszki zakończonej uchwytem, do którego wtyka się drut z panelu kratowego. Złączkę mocuje się na ramie furtki albo bramy przy pomocy wkręta samowiercącego o rozmiarze 5,5 na 19 mm albo nitu.
Elementy mocujące panel do bramy dostępne są w dwóch wersjach: ocynkowanej galwanicznie albo malowanej. W tym drugim przypadku kolory zwykle są oznaczone kodami, np. RAL 6005 (zielony), RAL 7016 (grafit) czy RAL 9005 (czarny). Różnica w cenie między wersją ocynk i malowaną to kilkanaście groszy na sztuce. Dzięki poliestrowemu lakierowi malowane mocowanie paneli do bramy skuteczniej wytrzymuje działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.