Śruba naciągowa

W budowie ogrodzenia siatkowego wykorzystuje się różne elementy. Do tych ważniejszych należy śruba naciągowa z gwintem M8. To długi pręt z gwintem niemal na całej długości trzpienia.
Rozpoznać ją można po charakterystycznym zakończeniu w postaci zakrzywienia w kształcie haka albo oczka otwartego. Uwaga! Bardzo podobne jest zakończenie śruby mocującej, z tym że ona posiada oczko zamknięte, przez które prowadzi się pręt napinający.
Śrub naciągowa umożliwia przytwierdzenie napinacza do opaski słupa stabilizującego. Umieszcza się więc ją w pobliżu słupka początkowego, narożnego oraz wszędzie tam, gdzie linia ogrodzenia zmienia kierunek biegu. Tam bowiem wstawia się podpory.
Śruba ta jest częścią całego oprzyrządowania, które nadaje siatce plecionej pożądaną sztywność. Ponadto mechanizm ten, który obok śrub naciągowych tworzą także opaski mocujące, druty naciągowe, napinacze, śruby mocujące, pręty napinające i przelotki, zapobiega deformacjom siatki wywoływanym np. przez silny wiatr albo spore i ciężkie obiekty.
Śruby naciągowe powstają ze stali, która należy do trwałych surowców. Dodatkowo celem zwiększenia ich ochrony przed korozją powodowaną czynnikami atmosferycznymi pokrywa się je powłoką cynku w procesie elektrolizy. Powstała w ten sposób warstwa nie tylko zwiększa wytrzymałość metalowego przedmiotu na rdzę, ale także nadaje mu połysk.