Obejma startowa

Każdy płot gdzieś się zaczyna i kończy. W każdym ogrodzeniu występuje słupek pierwszy i ostatni. W takim przypadku montaż panelu czy segmentu wymaga użycia obejmy tylko z jednym uchem – prawym bądź lewym. Obejma startowa może być więc zarazem końcową. Wszystko zależy od tego, z której strony ustawimy ucho.
Różnice występują gdzie indziej. Mianowicie obejma ta dostępna jest w wersji cynkowanej galwanicznie albo cynkowanej i dodatkowo malowanej metodą proszkową. W pierwszym przypadku element waży 82 gramy, w drugim – jest o osiem gramów cięższy. Ten dodatkowy ciężar jest konsekwencją nałożenia powłoki z farby poliestrowej, która nadaje wyrobowi atrakcyjny wygląd i dużą trwałość.
Obejma startowa jedynie cynkowana jest tańsza od tej malowanej proszkowo. Różnice sięgają kilkudziesięciu groszy na sztuce. Czy warto ponosić ten dodatkowy wydatek? Jeśli zależy nam na trwałości i estetyce, warto to rozważyć.
Oba warianty nadają się do montażu ogrodzeń panelowych, które zwykle stosuje się do grodzenia posesji firmowych i prywatnych. Coraz częściej wykonuje się je również przy obiektach użyteczności publicznej, np. boiskach szkolnych, siłowniach zewnętrznych, placach zabaw.
Obejmy startowe dostępne są w wielu rozmiarach. Dzięki temu każde może dopasować je do rozmiaru paneli, które mogą być przecież mniejsze i większe.