obejma końcowa

Obejma końcowa służy do montażu ostatniego lub pierwszego panelu. W związku z tym taka obejma ma tylko jedno ucho.
By móc prawidłowo zamocować przęsło, prócz samej opaski potrzebne są też inne akcesoria: śruba zamkowa z gwintem M6, nakrętka z gwintem M6 i podkładka. W niektórych rodzajach montaż odbywa się też z wykorzystaniem plastikowej przekładki na drut. W branżowym języku ta część określana jest książeczką, ponieważ składa się jak książka.
Obejma końcowa może mieć okrągły lub prostokątny (kwadratowy) kształt. Zależy to od profilu słupka, do którego będzie przytwierdzana.
Zwykle obejmy produkuje się ze stali o grubości 2 mm. W wersji light opaska ma 1,5 mm grubości. Szerokość to najczęściej 20-25 mm.
Jeśli zależy nam na trwałości, powinniśmy wybrać obejmy zabezpieczone przed korozją. Taką ochronę zapewnia stalowemu wyrobowi cynkowanie galwaniczne. Jeszcze większą odporność uzyskuje się po nałożeniu poliestrowego lakieru. Właśnie takie obejmy końcowe znajdują się w ofercie firmy Siat-Max z Wrześni.
Przed przystąpieniem do montażu powinniśmy określić zapotrzebowanie na te elementy. By zrobić to prawidłowo, pamiętajmy, że na panele (słupki) o wysokości do 1,5 m przypadają trzy obejmy końcowe. Przęsła o wysokości do 2,4 m wymagają użycia czterech obejm.