Naciąg do drutu

Absolutnie podstawowym wyposażeniem w przypadku budowy ogrodzenia siatkowego jest naciąg do drutu. Służy on do napinania drutu naciągowego, który z kolei zapewnia siatce sztywność. Drut ma za zadanie stabilizować ogrodzenie. By spełnił swoją rolę, trzeba zatem użyć napinacza.
Naciąg do drutu instaluje się przy pomocy śruby mocującej (z oczkiem) oraz opaski na słupku początkowym. Oprócz tego trzeba go zamocować także w miejscu, w którym ogrodzenie zmienia kierunek biegu, czyli na paliku narożnym.
Wówczas konieczne jest również użycie spinki do opasek. Umożliwi to zamocowanie na tej samej obejmie drugiego napinacza, który będzie skierowany prostopadle, czyli pod kątem prostym, do tego pierwszego.
Na słupie przelotowym (stabilizującym) można zamontować dwa naciągi. Wtedy mocowanie odbywa się z zastosowaniem śruby prostej bez oczka. Warto dodać, że przy paliku stabilizującym, inaczej niż w przypadku słupka początkowego i narożnego, nie trzeba instalować pręta napinającego.
W przypadku ogrodzenia o standardowej wysokości 150 cm należy użyć czterech naciągów na każdy taki słupek. Wynika to z zasady, że na każde 50 cm wysokości przypada jeden drut naciągowy.
Naciągi oferowane przez firmę Siat-Max powstają ze stali cynkowanej galwanicznie. W droższej wersji wyrób malowany jest lakierem polimerowym, by jeszcze skuteczniej wytrzymywać oddziaływanie czynników korodujących.