Książeczka do paneli

Szukając części do ogrodzeń panelowych, można natknąć się na wiele dziwnych terminów i nazw. Jedną z nich jest książeczka do paneli. Tak w branży określa się przekładkę, jaką umieszcza się między uszami obejmy.
Przekładka stanowi element zestawu umożliwiającego prawidłowe przytwierdzenie panelu do słupka. Oprócz niej niezbędne są obejmy, śruby zamkowe, podkładki oraz nakrętki – zwykłe lub zrywalne.
Zadaniem książeczki jest stabilizowanie przęsła. W ten sposób książeczka do paneli uniemożliwia jego wyrwanie, np. przez silny wiatr. Dzięki temu przekładka zapobiega też zdzieraniu powłoki cynkowej i poliestrowej (w przypadku przęseł malowanych) z panelu. To z kolei wydłuża jego żywotność. Wyrób jest bowiem w stanie dłużej opierać się korozji wywoływanej przez czynniki atmosferyczne. Brak tego elementu naraża metalowy płot na szybsze zużycie.
Stosowana podczas montażu książeczka produkowana jest z tworzywa sztucznego. Standardowo firma Siat-Max oferuje przekładki w dwóch rozmiarach. Różnią się one średnicą otworu na drut. Najczęściej druty wypełniające panel mają przekrój 4 i 5 mm.
Takie właśnie rozmiary przekładek można kupić u wrzesińskiego dostawcy akcesoriów ogrodzeniowych. Warto dodać, że na specjalne zamówienie Siat-Max jest w stanie dostarczyć książeczkę, której fi wynosi 6.