Deska do ogrodzeń

Zdaniem niektórych fachowców najlepsze ogrodzenie to takie, które poza palikami i przęsłami zawiera jeszcze podmurówkę. Wtedy płot wydaje się solidniejszy. Podmurówka niejako dopełnia całość. Ponadto spełnia funkcję praktyczną, gdyż tamuje przejście zwierzętom, które mogłyby wykorzystać nierówność terenu albo podkopać się pod ogrodzeniem
Dawniej wykonanie podmurówki było bardzo czasochłonne. Trzeba było wybrać ziemię, zbudować szalunki, zrobić zaprawę cementową, wylać ją i poczekać na jej związanie. To właśnie od podmurówki zaczynało się budowę płotu.
Dziś jest o wiele łatwiej i szybciej. Dostępna w sprzedaży deska do ogrodzeń to gotowy wyrób, tzw. prefabrykat. Przykładowo w asortymencie firmy Siat-Max znajduje się 2,5-metrowa płyta z betonu zbrojonego o grubości 4 mm i wysokości 20 cm. Element produkowany jest w wibproprasie i waży 48 kg.
Użycie prefabrykatu znacznie skraca czas stawiania ogrodzenia. Wystarczy tylko wykonać odpowiednie wykopy i usadowić płyty. Celem zwiększenia ich stabilności można je zalać lekką zaprawą. Zbrojenie wewnętrzne sprawia, że betonowa deska do ogrodzeń jest trwała. Wyróżnia się też estetyką, która pasuje praktycznie do każdego koloru słupków i paneli.
Mocowanie takiej podmurówki do palików odbywa się z użyciem specjalnych stalowo-aluminiowych uchwytów pokrytych warstwą cynku.